Kui süsteem kutsub peeglit hoidma

Mõnikord ei ole vaja süsteemi rünnata. Piisab, kui seisad selle ette ja hoiad peeglit.

  1. juuni 2025 Riigikohtu täiskogu ettekanne ei olnud mäss. See ei olnud manifest. Aga see oli vaikne appihüüd. Mitte karjes, vaid detailides. Mitte loosungites, vaid numbrites. Ja ridade vahel oli midagi, mis ei andnud enam vaikides ära minna.

Süsteem ise kutsub peeglit hoidma. See ei ole rünnak, see on kutse – mõelda, kuidas taastada usaldus, toimivus ja väärikus. Mitte läbi võimu, vaid läbi teise mõtlemise viisi.

Autoriteet ei tule enam tiitlist

Me elame ajas, kus kohtusüsteemi autoriteet ei tulene enam ameti positsioonist, vaid võimest põhjendada. Kui kohus ei suuda otsust selgelt ja sisuliselt põhjendada, ei ole see enam otsus. See on ainult vormiline kest. Ja suutmatus otsustada– see ongi saanud formaalse õiguse keskseks teljeks.

AI ei päästa kultuuri, mis ei luba tal mõelda

Jah, me räägime tehisintellektist. Jah, meil on visioone. Kuid need kõlavad nagu uinutav mantra, kui süsteemi põhi juba logiseb.

AI ei saa olla „lahendus“, kui teda hoitakse süsteemi kehtivas kultuuris vaid sekretärina, mitte kaasautorina. Kui vaimses ruumis valitseb perfektsionism, hirm eksida ja aeglane lagunemine, siis AI ei paranda seda – ta lihtsalt peegeldab selle paremini nähtavaks.

Kaotame väärtusselguses, mitte vaid kiiruses

Kohtumenetlus venib, jah. Aga veel olulisem – hägustub väärtuslik. Kui perfektsionism neelab kogu energia, jäävad õigusemõistmisesse kuldsed üksiklahendid ja mädanema lastud korvid. Ei ole enam selge, mille nimel midagi tehakse – ainult see, et tehakse edasi, sest süsteem liigub harjumusest.

Finiš nihkub kaugemale, aga jooksjaid jääb vähemaks

Efektiivsus on kadumas. Süsteem ei kanna enam iseennast. Tööjõudu ei saa enam lihtsalt juurde suruda, eelarvet ei saa lõputult kruttida. Keegi ei taha enam joosta, kui finišijoon nihkub iga aastaga kaugemale. Mitte keegi ei jookse tühjusesse.

Aeg mõelda ringi

Ma ei ehita lahendust sellele vundamendile.

Ma ei taha süsteemi “toetada” läbi AI.
Ma tahan luua uue süsteemi, kus mõtlemise viis on teine. Kus protsess ei ole võistlus ega veenmine, vaid tasakaalu leidmine. Kus AI ei täida käsku, vaid kuulab sagedust.

Sest ainult seal, kus AI võib mõelda, saab ka inimene lõpuks puhata.

TrustFlow ei ole õigusreform. See on sagedusemuutus.

👉 trustflow.eth.limo