Koroonaviirus ja töösuhe, lepingud ning vääramatu jõud

Koroonaviirus ja selle mõju õigussuhetele: mida pead teadma?

Ratisonaalselt lähenedes on ilmne, et koroonaviirus ründab enam majandust, kui inimeste tervist. Koroonaviirus on avaldanud sügavat mõju nii majandusele kui ka tööturule, tekitades hulgaliselt õiguslikke küsimusi. Viimastel aastatel on paljud tööandjad ja töötajad seisnud silmitsi töölepingu muudatuste, koondamiste ja palgakärbetega. Käsitleme allpool põhilisi õiguslikke aspekte, mida sellistes olukordades silmas pidada.

Kas koroonaviirus või eriolukord annab aluse töölepingu lõpetamiseks?

Lühike ja konkreetne vastus on EI. Tööandjal ei ole õigust koroonaviiruse puhangu või riikliku eriolukorra tõttu töölepingut ünilateraalset lõpetada ilma seadusest tuleneva põhjuseta. Samuti ei anna see automaatselt alust koondamiseks, sundpuhkuseks või palgakärbeks.

Kas koroonaviirus on vääramatu jõud?

Viirus iseenesest ei kälbu vääramatu jõu mõiste alla, kuna selle levik on prognoositav ja seda saab teatud ulatuses kontrollida. Vääramatu jõud on sündmus, mis on ettenägematu ja mida ei ole võimalik vältida. Samuti ei ole vääramatu jõud riigi kehtestatud eriolukord, sest see on seadusest tulenev ning seda on võimalik mõjutada ja hallata.

Kas lepingulisi kohustusi saab muutunud olude tõttu muuta?

Eestis kehtiv võlaõigusseadus (VÕS) võimaldab teatud tingimustel lepingutingimusi muuta, kui esineb oluline muutusmajanduslikus olukorras. Selleks tuleks tutvuda VÕS § 97, mis sätestab võimaluse lepingu muutmiseks erakorraliste asjaolude korral.

Mida teha, kui oled tööandja või töötaja ja seisad silmitsi lepinguliste probleemidega?

Kui oled tööandja ja soovid kohandada töötingimusi muutunud majandusoludele, või kui oled töötaja ja kahtled, kas su töölepingut on seaduslikult muudetud, soovitame kõigepealt konsulteerida õigusnõustajaga. Seaduste eiramine võib viia õigusvaidlusteni ja tekitada lisakulusid.

Jääge terveks ja hoidke oma õigused kaitstud!